BASE Distribütörü +90 216 394 47 59 (pbx) satis@baseayakkabi.com TALEP FORMU E-MAĞAZA

Sık Sorulan Sorular Merak Edilenler

Sık Sorulan Sorular
KKD seçimi, serbest çalışan kişilerin veya işverenlerin sorumluluğudur. Bu kişiler kendi iş ortamlarında mevcut olan riskleri değerlendirmeli ve söz konusu risklere uygun güvenlik ekipmanları seçmelidir; ayrıca rahatlık faktörü de göz önüne alınmalı ve kendi risk kategorilerine en uygun araçlar seçilmelidir.
Delinmeye karşı dayanıklı ara tabanla donatılmış olan ayakkabıların direnci, laboratuarda çapı 4.5 mm olan bir çiviyle test edilmektedir. Kesik koni uçlu olan çivi, 1.110 N güce sahiptir. Daha yüksek delme güçleri ya da daha küçük çaplı çiviler, delinme riskini artırır. Bu durumda alternatif önlemler alınmalıdır. Şu anda ayakkabılarda (KKD) delinmeye karşı iki tip ara taban kullanılmaktadır. Bunlar metal veya metal olmayan malzemeden imal edilir. Her iki tip taban da ilgili normların öngördüğü minimum şartları karşılamaktadır ancak her biri farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir.
Antistatik ayakkabılar, elektrostatik yükleri en aza indirgemek için kullanılır. Ayakkabılar bu yükü dağıtarak, elektrikli bir cihazdan ya da gerilim altındaki başka parçalardan çıkabilecek elektriğin örneğin yanıcı maddeleri ve buharı tutuşturmasını engelleyerek yangın riskini önler. Ancak antistatik ayakkabıların sadece ayakla zemin arasında direnç tedarike ettikleri için elektrik şoklarına karşı yeterli korumayı garantilemediğini unutmamak gerekir. Eğer elektrik şoku riski tamamen ortadan kaldırılmadıysa, ilave önlemler alınması şarttır.
Yumuşak kıllı bir fırça ve su kullanınız. ASLA alkol, inceltici, benzin, petrol gibi maddeler veya başka türden kimyasal ürünler kullanmayınız. Ayakkabıları kuru ve temiz bir şekilde, ortam ısısında saklayınız, ışıktan ve nemden uzak tutunuz. Islanmış ayakkabılar asla doğrudan ısı kaynaklarına maruz bırakılmamalı, iyi havalandırılan bir yerde oda ısısında kurumaya bırakılmalıdır.
Kullanım ömrü için de kesin bir öngörüde bulunmak mümkün değildir çünkü ayakkabının tipi, çalışma ortamı, hangi ısılarda kullanıldığı, kirlilik ve aşınma düzeyleri gibi faktörler bu süreyi etkilemektedir. Genel olarak poliüretan, TPU, EVA ve/veya lastik tabanlı ayakkabıların kullanım ömrü maksimum 2 yıldır.
Çeşitli faktörler (ışık, ısı, nem vs…) nedeniyle, ayakkabıların depolama ömrünü kesin olarak belirlemek mümkün değildir. Genel olarak, tabanında polimerik malzeme (PU ve/veya TPU) kullanılan ayakkabılar için 3 yıllık bir süre öngörülmektedir. Firmamız tarafından üretilen ayakkabılarda kullanılan polimerik karışımların performansı çok yükske olduğu için, en az 5 yıllık bir depolama ömrü garantilenmektedir. Bozulma riskini önlemek için, depoda saklanan ayakkabılar kendi orijinal ambalajlarında taşınmalı ve depolanmalı, ayrıca kuru ve aşırı sıcak olmayan bir yerde saklanmalıdır.
Bu sayfayı paylaşın